گزارشی از نمايشگاه پژوهش و فناوری و فن‌ بازار استانی کردستان

نمایشگاه-پژوهش-فناوری-استانی-کردستان
نمايشگاه پژوهش و فناوری و فن‌ بازار استانی کردستان

به مناسبت هفته‌ی پژوهش و فناوری، پارک علم و فناوری استان کردستان میزبان نمایشگاهی از پژوهش‌ها و فناوری‌های استان بود. در ادامه با گزارشی از این نمایشگاه با ما همراه باشید.

نمایشگاه پژوهش و فناوری و فن بازار استانی از شنبه ۴ آذر شروع به کار کرد و تا چهارشنبه ۸ آذر به کار خود ادامه داد و حتی در روز دوشنبه -که تعطیل رسمی بود- پذیرای بازدیدکنندگان بود. این نمایشگاه با اهداف متعددی پایگذاری شده بود که از میان آن‌ها می‌توان به «تبیین وضعیت موجود پژوهش و فناوری، روندها و آینده‌ی آن براي افكار عمومی و اخذ بازخورد برای هماهنگی و پیشرفت كار» و «بسترسازی برای تجاری‌سازی يافته‌های پژوهش‌ها و فناوري با همديگر» اشاره کرد.

در این نمایشگاه در کل ۴۵ غرفه وجود داشت که ۲۹ عدد از این غرفه‌ها واحدهایی از طرف سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و ارگان‌ها بودند. غرفه‌های نمایشگاه که پذیرای ۱۴۵۰ نفر بازدیدکننده از طرف مدارس، دانشگاه‌ها و … بودند، ۲۸۵ دستاورد پژوهشی را در معرض دید عموم قرار دادند.

سالن اول نمایشگاه

نمایشگاه با میزان حضور متفاوتی در طول روز همراه بود و اغلب اوقات فضای سالن‌ها کافی به نظر می‌رسید. البته بعضی اوقات هنگام بازدید مدارس نمایشگاه بیش از حد شلوغ می‌شد.

در سالن اول غرفه‌های متعددی وجود داشتند که غرفه‌های دانشگاه کردستان، دانشگاه آزاد اسلامی و علمی کاربردی در این سالن بود. نمایشگاه از تنوع خوبی برخوردار بود و از غرفه‌ی بازی ویدئویی شوفر گرفته تا کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاه‌ها و سنگ‌های زمین‌شناسی در غرفه‌های مختلف قرار داشتند.

ژووری مانگ در نمایشگاه؛ شوفر این‌ بار در اندروید

احتمالاً اولین غرفه‌ای که هنگام ورود به سالن در معرض دید قرار گرفت، غرفه‌ی تیم ژووری مانگ بود. در این غرفه بروشورهایی از این تیم همراه با چند نسخه‌ی فیزیکی از بازی قرار داده شده بود. همچنین امکان تجربه‌ی این عنوان با دسته‌ی بازی در همان غرفه فراهم بود. بازی شوفر اولین تجربه‌ی مستقل تیم ژووری مانگ است که در سال ۱۳۹۵ برای رایانه‌های شخصی منتشر شد. این عنوان موفق به کسب گرین‌لایت استیم شد و توانست جزو بازی‌های شبکه‌ی استیم و مدتی بعد در لیست سیاهش قرار گیرد. حال نسخه‌ی اندرویدی این بازی در کافه بازار موجود است و می‌توانید از اینجا آن را دانلود کنید. مصاحبه‌ی اختصاصی ما با محمد حیدری، مدیر این تیم، را از اینجا بخوانید.

تیم D-Tech حاضر در نمایشگاه؛ طراحی و ساخت پهپاد، تصویربرداری هوایی و دوره‌های آموزشی

از شرکت‌های حاضر در این سالن می‌توان به مجموعه‌ی D-Tech (تک الماس ماندگار دانش) اشاره کرد که از سال ۱۳۸۳ در زمینه‌ی رباتیک فعالیت دارند و در مسابقات ملی رباتیک علاوه بر شرکت‌کردن، به داوری و برگزاری این مسابقات نیز پرداخته‌اند. تیم D-Tech به ساخت و طراحی پهپاد (پرنده هدایت‌پذیر از دور) می‌پردازد و تخصص آن‌ها در مولتی روتورها (پرنده‌های دارای چند موتور و عمود پرواز) است. طبق گفته‌های سید محمد صمدی، مدیر فنی مجموعه، مولتی روتورها همانند بستری هستند که می‌توان از آن‌ها استفاده‌های شخصی‌سازی شده‌ای کرد و تجهیزات مختلفی اعم از سنسورها و دوربین‌های مختلفی (مانند دوربین حرارتی) را بر روی آن‌ها نصب کرد. این تخصص به تیم D-Tech کمک می‌کند تا خدمات خود را برای کارهای مختلفی ارائه دهند. این تیم همچنین آموزش‌هایی را در سه زمینه ارائه می‌دهد: طراحی و ساخت ربات، آموزش اپراتوری پهپاد و آموزش کار با پرنده‌های تجاری. طراحی و ساخت ربات‌ها در سه کارگاه آموزشی برگزار می‌شود که محل تدریس آن در دانشگاه هوانوردی تهران است. در دوره‌ی اپراتوری پرنده، شرکت‌کننده یاد می‌گیرد که چطور به با پهپاد کار کند و آن را به پرواز در بیاورد. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این دوره‌ها می‌توانید به وب‌سایت تیم D-Tech مراجعه کنید.

سالن دوم نمایشگاه

در سالن دوم نمایشگاه بیشتر شاهد غرفه‌های ارگان‌های دولتی و ادارات هستیم که هرکدام طرح‌ها و فناوری‌های خود را به نمایش گذاشته بودند. این سالن از غرفه‌ی خالی دانشگاه پیام نور تا بسته‌های آموزشی برای کودکان ساخت مرکز نوآوری شکوفایی و خلاقیت و … را در خود داشت. همچنین در این سالن امکان دریافت مشاوره برای نام برند تجاری، ثبت اختراع طرح صنعتی و ثبت شرکت دانش بنیان و … فراهم شده بود. به علاوه بازدیدکنندگان می‌توانستند نظرشان را در مورد نمایشگاه یادداشت کنند.

تلویزیون اینترنتی کوردمی در نمایشگاه

تلویزیون اینترنتی کوردمی که زیرمجموعه‌ای از شرکت رسانه آونگ نگاره است، اولین تلویزیون اینترنتی کُردی در ایران است. شرکت رسانه آونگ نگاره به نشر فیلم و انیمیشن‌های مختلف با دوبله‌ی کردی می‌پردازد (خود شرکت دوبله‌ی محصولات منتشر شده را انجام می‌دهد) و همچنین فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی نیز تولید می‌کند که می‌توانید محتوای اختصاصی این شرکت را نیز از تلویزیون اینترنتی کوردمی به صورت آنلاین ببینید. با افتتاح ساختمان جدید این تلویزیون حدود یک‌ونیم ماه قبل می‌توان انتظار ویدئوهای تولیدی بیشتری را داشت، نه فقط انتظار دوبله‌ی محتوای از پیش تولید شده.

داده پرداز رایمند شریف در نمایشگاه؛ سیستم جامع موقعیت‌یابی و مسیریابی

در آخر می‌توان از شرکت داده پرداز رایمند شریف (D.P.R.F) نام برد که سیستمی جامع برای موقعیت‌یابی و مسیریابی دانشگاه کردستان برپایه‌ی یک اپلیکیشن اندرویدی توسعه داده است. این اپلیکیشن اندرویدی اساس کار سیستم یاد شده است و اپلیکیشن -که احتمالاً هنوز در مرحله‌ی آزمایشی است- برای گوشی‌های اندرویدی موجود خواهد بود و در استند لمسی قابل مشاهده در تصویر استفاده خواهد شد. استندهای لمسی این سیستم در صورت تجاری‌سازی در مکان‌های مختلفی از دانشگاه کردستان قرار خواهند گرفت و افراد می‌توانند به راحتی مقصد مورد نظر خود را بیابند؛ برای مثال می‌توان نام یک فرد خاص را در سیستم جستجو کرد و مسیر رسیدن به آن ساختمان از موقعیت فعلی را دید؛ حتی سیستم مسیر دسترسی به اتاق آن فرد را بر اساس نقشه‌‎ی داخلی ساختمان نشان می‌دهد. این سیستم برای مسیریابی ساختمان‌های دانشکده، پارک‌های دانشگاه و … نیز قابل استفاده است.

کارگاه‌های آموزشی نمایشگاه

نمایشگاه همچنین میزبان چندین کارگاه آموزشی بود که از اولین تا آخرین روز نمایشگاه برگزار شدند. در کل ۸ کارگاه بزگزار شد که ۲۲۵ نفر در آن‌ها شرکت کردند.

در پایان نمایشگاه، برترین غرفه با توجه به شاخص‌هایی همچون غرفه آرايي، ميزان بازديد از غرفه و … انتخاب شد. این عنوان به غرفه‌ی دانشگاه علمی کاربردی تعلق گرفت.

تقطه‌ی ضعف این نمایشگاه را می‌توان در عذم حضور هیچ مسئولی در بعضی از غرفه‌ها دانست که بازدیدکنندگانی را که فقط یک بار از نمایشگاه بازدید می‌کردند، فرصتی برای کسب اطلاعات از طریق گفتگو باقی نمی‌گذاشت.

گزارش رسمی پارک علم و فناوری از این نمایشگاه را که بسیاری از آمار این گزارش از آن برداشت شده است، می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

  • 0نوشته ها
  • 81دیدگاه ها
به تکنولوژی، بازی‌های ویدئویی و نویسندگی علاقه‌مندم. در حال حاضر مدیریت وب‌سایت تک‌سرا را بر عهده دارم.
هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *