سمینار پدافند غیرعامل در حوزه امنیت سایبری دانشگاه کردستان برگزار شد

سمینار-پدافند-غیرعامل-امنیت-سایبری-آپا-کردستان
سمینار پدافند غیرعامل در حوزه امنیت سایبری

مرکز آپای دانشگاه کردستان با همکاری کارگروه سایبری پدافند غیر عامل استان کردستان سمینار یاد شده را برگزار کرد.

به گزارش تک‌سرا، به مناسبت هفته پدافند غیرعامل، سمینار پدافند غیرعامل در حوزه امنیت سایبری امروز (۱۱ آبان) در تالار فردوسی (واقع در دانشکده ادبیات و علوم انسانی) برگزار شد. در این سمینار مطالبی بیشتر با محوریت تست نفوذ برنامه‌های وب، شبکه و بدافزارها بیان گردید و سمینار با تأخیر ۲۰ دقیقه‌ای در شروع همراه بود.

مهندس مسلم حقیقیان، مدرس سمینار، در خصوص این سمینار چنین بیان کردند:

پنج‌شنبه به عنوان ششمین روز پدافند غیرعامل در کشور با شعار استحکام بخشی و صیانت از ساخت‌های کشور، مرکز آپای دانشگاه کردستان با همکاری کارگروه سایبری پدافند غیرعامل استان اقدام به برگزاری دوره‌ با عنوان امنیت در فضای سایبری با محوریت تست نفوذ برنامه‌های تحت وب، شبکه و آنالیز بدافزارها با هدف ارتقای علمی در حوزه‌ امنیت برای کارشناسان و مسئولان فناوری اطلاعات ادارات و مسئولان حراست ادارات می‌کند.

در ابتدا قرار بود این سمینار با حضور نمایندگانی از بخش‌های مختلف استان همراه باشد که با ناهماهنگی‌های پیش‌ آمده و همچنین لغو حضورشان با نامه‌ای در روز قبل از سمینار، این امر محقق نشد و فقط شاهد حضور نماینده بخش پدافند غیرعامل، پدافند غیرعامل ارتش،  پلیس فتا، دکتر اخلاقیان -رئیس دانشگاه کردستان- بودیم.

ابتدا دکتر محمد فتحی، رئیس مرکز آپا دانشگاه کردستان، مقدماتی را در خصوص امنیت سایبری عرض کردند و سپس آماری را در این مورد به حضار نمایش دادند. از موارد جالب بیان شده می‌توان به ۴۳۱ هزار بدافزار جدید از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ اشاره کرد. همچنین قابل توجه است آماری که بر اساس ۵۴ میلیون رخداد امنیتی گرد آوری شده، حجم داده‌ی سرقت شده در صنایع، بیشترین آن با ۲۸ درصد مربوط به اماکن بهداشتی نشان داده است. سپس ایشان به بیان مطالبی در خصوص راهبرد پدافند غیرعامل در فضای سایبری پرداختند. ایشان در خصوص برگزاری این سمینار فرمودند:

سمینار پدافند غیرعامل، همکاری مشترکی بود بین مرکز آپا دانشگاه کردستان و سازمان پدافند غیرعامل استان که هدف از برگزاری آن پررنگ کردن نقش پدافند غیرعامل در فضای سایبری بود.

دکتر-محمد-فتحی-آپا-کردستان
دکتر محمد فتحی آمارهای جالبی را در خصوص نفوذپذیری‌های مختلف ارائه کردند.

در ادامه مهندس حقیقیان به بیان مطالب بیشتر با تمرکز بر روی بحث تست نفوذ (pen test) پرداختند که بیشتر مطالب بیان شده و فایل ارائه نیز مربوط به سمینار قبلی، یعنی همایش امنیت مرکز آپا دانشگاه کردستان بود؛ البته مطالب جدیدی نیز اضافه شده بود و چندین مثال عملی از نفوذپذیری‌های مختلف مانند «دیتابیس گوگل هکینگ» (GHBD) به حضار نشان داده شد. در استراحتی که در خصوص سوالات حضار بود، پذیرایی نیز به عمل آمد. مهندس حقیقیان در حین نشان‌دادن مثالی از کاربرد مهندسی اجتماعی در سرویس پیام‌رسانی تلگرام، از نماینده پلیس فتا در خصوص میزان تلاش‌های انجام شده برای نفوذ به حساب‌‍ تلگرام کاربران مختلف با مهندسی اجتماعی سوال کردند که با پاسخ «۴۰ درصد از پرونده‌ها [را تشکل می‌دهد]» همراه بود.

مسلم-حقیقیان-آپا-کردستان
مهندس مسلم حقیقیان در حال توضیح مراحل مهندسی اجتماعی

پس از توضیحات مهندس حقیقیان، آقای رشیدی‌پور -معاون مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان- به اظهار نظر در مورد پدافند غیرعامل و اهمیت این گونه پدافند در حوزه فضای سایبری پرداخت. ایشان از مرکز آپای دانشگاه کردستان به عنوان «[یکی] ازکلیدی‌ترین مراکز حوزه سایبری استان» نام بردند و چنین گفتند:

مرکز آپا دانشگاه کردستان به عنوان یک مرکز امداد امنیت رایانه‌ای، در زمینه تخصصی ارائه سرویس‌های مدیریت حوادث امنیتی و شبکه‌ای از مراکز مورد توجه حوزه سایبری در کردستان است.

سپس دکتر فتحی با صحبت در مورد ناهماهنگی‌های پیش آمده سمینار را به پایان بردند.

فایل ارائه‌ی سمینار را می‌توانید از کانال تلگرام مرکز آپا دانشگاه کردستان دانلود کنید. همچنین برای مشاهده تصاویر بیشتری از سمینار می‌توانید به کانال رسمی روابط عمومی دانشگاه کردستان مراجعه کنید.

سمینار-امنیت-سایبری-پدافند-غیرعامل-دانشگاه-کردستان
عکس دسته جمعی حضار؛ با تشکر از روابط عمومی دانشگاه کردستان برای عکس‌ها.

پوستر رسمی سمینار در زیر قابل مشاهده است:

سمینار-پدافند-غیرعامل-امنیت-سایبری-آپا-کردستان
پوستر سمینار پدافند غیرعامل در حوزه امنیت سایبری
  • 0نوشته ها
  • 94دیدگاه ها
به تکنولوژی، بازی‌های ویدئویی و نویسندگی علاقه‌مندم. در حال حاضر مدیریت وب‌سایت تک‌سرا را بر عهده دارم.
هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *