بررسی اپ توییتنا | شخصیت‌ها چه می‌گویند؟

بررسی-اپ-توییتنا
بررسی اپلیکیشن توییتنا

توییتر یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان است و در ایران نیز طرفداران فراوانی دارد. بسیاری از شخصیت‌های مطرح کشور در این شبکه‌ی اجتماعی فعالیت دارند و هر روز توییت‌های جدیدی در آن قرار می‌دهند. اما مشکل اینجا است که دسترسی به این شبکه‌ی اجتماعی محدود است. راه چاره چیست؟ اپلیکیشن توییتنا.

لوگو-اپ-توییتنا
لوگوی اپلیکیشن

نام: توییتنا (توییتر شخصیتها و رسانه ها)

سازنده: فروزان صحاب اندیش (فرسا)

ناشر: توییتنا

قیمت: رایگان

پلتفرم: اندروید

اپلیکیشن توییتنا (توییتر شخصیتها و رسانه ها) (در متن با نام «توییتنا» از آن یاد خواهیم کرد) به شما کمک می‌کند تا از جدیدترین توییت‌های شخصیت‌های مطرح، رسانه‌ها و … با خبر شوید. این اپ بدون نیاز به دور زدن فیلترینگ، جدیدترین و برجسته‌ترین توییت‌ها را به شما نشان می‌دهد و همچنین اطلاعات دیگری را نیز از آنان در اختیار شما می‌گذارد. توجه شما را به جمله‌ای از سازندگان اپ جلب می‌کنم:

سایت و برنامه (اپلیکیشین) توییتنا؛ با هدف دسترسی به توییت‌های شخصیت‌ها و رسانه‌های داخلي ایران بدون نیاز به حساب توییتر راه‌اندازي شده است.

رابط کاربری

اپ توییتنا این امکان را برای کاربرانش فراهم آورده است که به راحتی به توییت‌های جدید دسترسی داشته باشند و به آسانی با اسکرول کردن به پایین، توییت‌ها را از جدیدترین‌ها تا قدیمی‌ترها بخوانند.  شما می‌توانید به آسانی به پایین اسکرول کنید و در خصوص این مورد، لگ و تأخیری در اپ مشاهده نمی‌شود و اپ به راحتی فرمان‌های شما را اجرا می‌کند. اپلیکیشن توییتنا دارای یک منوی کناری است که از طریق آن می‌توانید به طیف گسترده‌ای از اقدامات مختلف دسترسی داشته باشید. در بخش بالایی برنامه نیز شما شاهد آیکون‌های جستجو، پیام‌ها و تنظیمات هستید. بخش تنظیمات اپ به خوبی طراحی شده و درست به هر آنچه که نیاز است، آن را در اختیار شما گذاشته است. برای مثال شما می‌توانید نوع فونت و سایز فونت توییت‌ها را تغییر دهید که این خود بسیار مفید واقع می‌شود. گرافیک برنامه نیز مشکل خاصی ندارد و در کل این بخش ساخت مناسبی دارد.

کارایی

در ابتدای ورود به اپ توییتنا، شما به دو نوع از توییت‌ها دسترسی دارید: بر جسته ترین ها و تازه ترین ها. اولی به شما برجسته‌ترین توییت‌ها را به نمایش می‌دهد و معلوم نیست بر چه اساسی این توییت‌ها نسبت به دیگر توییت‌ها برجسته‌تر هستند. ممکن است در این بخش جهت‌گیری صورت گرفته باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. پس از رسیدن به پایان بخش توییت‌های برجسته، شما با گزینه‌ی نمایش توییت های بیشتر مواجه می‌شوید که با کلیک بر روی آن به بخش دوم، یعنی جدیدترین توییت‌ها، هدایت خواهید شد. در این بخش جدیدترین توییت‌های افرادی که در لیست اپلیکیشن هستند نمایش داده می‌شوند. اپلیکیشن توییتنا لیستی از توییتر افرادی را در خود دارد که فقط توییت‌های آن افراد را نشان می‌دهد. البته اگر بخواهید که توییت‌های افراد دیگری را بخوانید، می‌توانید از بخش معرفی توییترهای پیشنهادی در منوی کناری، یک حساب کاربری را پیشنهاد دهید تا در صورت تأیید توییتنا، توییت‌های آن شخص نیز نمایش داده شوند.
شما علاوه بر مشاهده‌ی هر توییت، می‌توانید نام آن حساب‌ کاربری، آیدی و حتی تاریخ خورشیدی و ساعت قرار داده شدن آن توییت را ببینید. این در حالی است که خود توییتر تاریخ میلادی آن توییت را به شما نشان می‌دهد. شما هم‌چنین می‌توانید با کلیک بر روی نام یا تصویر یک حساب کاربری، به صفحه‌ی آن حساب کاربری وارد شوید و توییت‌های آن را بخوانید. به علاوه شما می‌توانید با کلیک بر روی هر هشتگ، تمامی توییت‌هایی را که با آن هشتگ به ثبت رسیده‌اند، ببینید. مشکلی که در اینجا پیش می‌آید این است که اگر پس از تمام شدن کارتان با یک هشتگ به صفحه‌ی اول باز نگردید و همینطور به کلیک بر روی هشتگ‌ها ادامه دهید، باید راهی طولانی را برای بازگشت به صفحه‌ی اول طی کنید. یک دکمه‌ی خانه در اینجا قطعاً می‌توانست مفید باشد. مشکل دیگری که وجود دارد این است که بعضی توییت‌ها، توییت‌های دیگر را ریتوییت می‌کنند و کاربران فقط می‌توانند متن توییت آن شخص (شخص ریتوییت کننده) را ببینند. شاید بتوان امکان دیدن ریتوییت شخصیت‌های دیگر را که در لیست اپ قرار دارند، در اپ گنجاند، اما سازندگان برای توییت‌هایی که در لیست اپ نیستند و اصلاً مرتبط با شخصیت‌های ایرانی نیستند، چه خواهند کرد؟! شاید بتوان راه حل را در حذف کلی این‌گونه توییت‌ها یا فقط نمایش توییت دیگر دانست.

منو-اپ-توییتنا
تصاویری از داخل اپ

شما با کلیک بر روی هر توییت به صفحه‌ی نمایش پست وارد می‌شوید که در آن می‌توانید به پسندیدن آن توییت بپردازید (این پسندیدن مختص به اپلیکیشن توییتنا است و لایکی به توییت آن شخص اضافه نمی‌شود) یا آن توییت را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. البته به نظر می‌رسد در حال حاضر بخش اشتراک گذاری کار نمی‌کند یا حداقل برای ما اینگونه است. در زیر هر توییت در کنار لایک‌ها، ریتوییت‌ها و پاسخ‌ها گزینه‌ای در اختیار شما داده شده است که با آن می‌توانید به ذخیره‌ی آن توییت در گالری خود بپردازید. در آخر نیز می‌توانید نظر خود را وارد کنید و نظرات افراد دیگر را نیز ببنید که وضعیت این هم مانند پسندیدن توییت‌ها است (و باید هم باشد).

از منوی کناری اپلیکیشن می‌توانید به دسته‌بندی‌هایی دسترسی داشته باشید و موضوع توییت‌هایی را که می‌خواهید ببینید، مشخص کنید. این دسته‌بندی‌ها از دسته‌ی سیاسی، مذهبی، ورزشی و … گرفته تا دسته‌ی گوناگون ادامه دارند. از بخش جستجو نیز می‌توانید به جستجو بر اساس کلمات، نام کاربری و هشتگ‌ها بپردازید (به نظر می‌رسد جستجو بر اساس نام کاربری با مشکل مواجه است).

قابلیتی که می‌توانست واقعاً مفید واقع شود اما در اپلیکیشن جای آن خالی است، قابلیت فیلتر کردن توییت‌ها می‌باشد. بدین شیوه که هر کاربر می‌توانست انتخاب کند که توییت‌های چه حساب کاربری‌هایی را ببینید و توییت‌های کدام حساب کاربری به او نشان داده نشود. در واقع  این همان قابلیت دنبال‌کردن (follow) است که قطعاً حضور آن می‌توانست جالب باشد.

شاید بتوان یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این اپ را صرفه‌جویی در وقت دانست. شما لازم نیست که چندین و چند حساب کاربری را دنبال کنید یا حتی وقتی برای پیدا کردن این حساب ها صرف کنید. اپلیکیشن توییتنا مهم‌ترین آن‌ها را برای شما فراه آورده است و با وجود دو بخش اصلی برنامه، این کار حتی ساده‌تر هم می‌شود. توییتنا در این حالت همانند سرویسی عمل می‌کند که مهم‌ترین و جدیدترین نوشته‌های روزنامه‌های مختلف را در اختیار شما می‌گذارد، بدون آنکه نیاز باشد همه‌ی این روزنامه‌ها را بخوانید.

در آخر باید بحث جهت‌گیری را مطرح کرد. بحث‌های سیاسی همیشه حساس هستند و در صورتی که فرد مراقب نباشد، ممکن است ناراحتی افراد فراوانی را به دنبال داشته باشد. یک بحث مهم در اپلیکیشن توییتنا این است که سازندگان بدون هیچ‌گونه جهت‌گیری و با بی‌طرفی، توییت‌ها را بدون چینش خاص در اختیار کاربران بگذارد. این بحث بیشتر در مورد بخش توییت‌های برجسته مطرح است و شیوه‌ی کار این بخش مشخص نیست. هم‌چنین این اپ نباید فقط توییت‌های افرادی خاص را نشان بدهد و باید حساب کاربری قشر کثیری از افراد را در لیست خود بگنجاند؛ که در حال حاضر توییت‌های افراد فراوانی را نشان می‌دهد و هر روز تعداد آن‌ها افزایش می‌یابد، پس درباره‌ی این مورد نگرانی‌ای در کار نیست.

بارزترین ویژگی

مهم‌ترین و بارزترین ویژگی این اپ را می‌توان قابلیت خواندن توییت‌ها بر اساس هشتگ دانست. شما می‌توانید با جستجوی هر هشتگی که بخواهید (و کلیک بر روی هر هشتگی در هر توییتی)، به توییت‌هایی که شامل آن هستند، دسترسی پیدا کنید و آن‌ها را بخوانید. هشتگ‌ها در دنیای فعلی ویژگی بسیار مهمی هستند و بسیاری از جنبش‌ها و فعالیت‌ها با هشتگی مشخص توجه همگان را جلب می‌کنند. این قابلیت که در اپ توییتنا وجود دارد، به شما این امکان را می‌دهد تا زود به توییت‌های دارای آن هشتگ دسترسی پیدا کنید و از وضعیت باخبر شوید. هم‌چنین نباید قابلیت ذخیره‌ی توییت‌ها و به اشتراک‌گذاری آن‌ها را فراموش کرد.

جمع‌بندی

اپلیکیشن توییتنا در نمایش توییت‌های رسانه‌ها و شخصیت‌های مطرح و … کار خود را به خوبی انجام می‌دهد و در این مورد مشکلی ندارد. اما این اپ هنوز مشکلاتی را دارد که سازندگان باید هر چه زودتر به رفع آن‌ها بپردازند و قابلیت‌های دیگری را نیز به آن اضافه کنند. هر چند توییتر برای کاربران ایرانی محدود است، اما سرویس‌های دور زدن فیلترینگ (با وجود مطمئن نبودن)، هنوز طرفداران فراوانی دارند و اپلیکیشن توییتنا باید چنان قوی و کامل باشد تا کاربران را به سمت خود بکشاند؛ و  راه حل این کار چیزی نیست جز کار کردن بر روی برنامه و توسعه دادن آن، چنانکه توییتنا خود یک شبکه‌ی اجتماعی است که در خدمت کاربران خود است، نه فقط اینکه به عنوان واسطه‌ای میان کاربران و توییتر واقع شود.

(این بررسی بر اساس نسخه‌ی ۱٫۸٫۰ انجام شده است)

  • 0نوشته ها
  • 59دیدگاه ها

به تکنولوژی، بازی‌های ویدئویی و نویسندگی علاقه‌مندم. در حال حاضر مدیریت وب‌سایت تک‌سرا را بر عهده دارم.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *