راهنمای خرید صندلی گیمینگ

شاید خرید یک صندلی گیمینگ به اندازه‌ی انتخاب کارت گرافیک و پردازنده مهم نباشد، اما قطعاً در تأثیر بر راحتی نشستن و سلامت شما جای حرفی در آن نیست. انتخاب صندلی گیمینگ مناسب لذت گیمینگ را دو چندان خواهد کرد و در ساعت‌های طولانی‌مدت گیمینگ، علاوه بر کاهش خطرات سلامتی، شما را از دردهای کمر، گردن و … نیز در امان نگه خواهد داشت. در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید تا به شما کمک کنیم مناسب‌ترین صندلی گیمینگ را برای خودتان را انتخاب کنید.

چرا به یک صندلی گیمینگ نیاز دارید؟

هرکسی که از دنیای گیمینگ به دور باشد، این سوال را از شما خواهد پرسید. اما واقعاً چرا به یک صندلی گیمینگ نیاز دارید وقتی به آسانی می‌توانید یک صندلی اداری خریداری کنید و در پول خود صرفه‌جویی کنید؟ اینجا است که به مهم‌ترین دلیل می‌رسیم: سلامتی. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که نشستن برای ساعات طولانی به حالت بدنی یک فرد تأثیر می‌گذارد؛ برای همین است که راحتی و ترجیحاً وسایل طبی بسیار مهم هستند. صندلی‌های ارزان و حراج شده را فراموش کنید. بهتر است که یک صندلی صرفاً برای هدف شما، یعنی گیمینگ، طراحی شده است.

کمردرد-صندلی
کمردرد ناشی از نشستن طولانی مدرت! از دردسرهای صندلی با ارگونومی نامناسب.

هنگام انتخاب صندلی گیمینگ باید به چه مواردی توجه کنید؟

 • راحتی

حتی گران‌ترین تکنولوژی‌ها و وسایل نیز بی‌ارزش می‌شوند اگر برای استفاده راحت نباشند. آیا استفاده‌ از یک کفش گران قیمت که اندازه‌ی پایتان نیست، راحت است؟ صندلی گیمینگ هم‌چنین باید ویژگی‌هایی را داشته باشد که برای استفاده از صندلی به آن‌ها نیاز دارید. از آنجا که هزینه‌ی قابل توجهی را برای آن صرف می‌کنید، لازم نیست با هر کمی و کاستی‌ای سازش کنید.

 • ارزش مناسب برای پول صرف شده

شما به صندلی‌ای برمی‌خورید که مانند صندلی‌های عصر حجر می‌باشد، اما لوگوی یک شرکت محبوب برروی آن است و قیمتی دارد که شما را متعجب می‌کند. اغلب اوقات، برندها صندلی‌های نامناسب و زشتی را می‌سازند، پس باید مطمئن شوید که قابلیت استفاده و کیفیت آن صندلی را چک کنید و هم‌چنین بر احساسات خودتان تکیه کنید‌، چرا که این به جای تقلید کورکورانه مناسب‌ترین کار خواهد بود.

 • سفارشی‌سازی

بیشتر اوقات تنظیمات پیش‌فرض یک صندلی برای فراهم‌آوردن راحتی کافی برای مشتری به‌اندازه نیست. پای بعضی از افراد به زمین نمی‌رسد؛ بقیه لازم است زانویشان را بیش از حد خم کنند و دیگران دسته‌ی صندلی را دوست ندارند چون که از هم درآوردن قطعات آن برای تنظیم به حالت مورد نظرشان غیرممکن است. برخلاف یک دستگاه، انسان را نمی‌شود تنظیم کرد؛ پس هرچقدر پیچ‌های بیشتری برای پیچاندن، بالا و پایین بردن وجود داشته باشد، بهتر است. حتی اگر لازم نباشد با هرپیچی ور بروید، این ویژگی‌ها ممکن است برای اعضای خانواده‌تان یا وقتی که دوستانتان غیرمنتظره با فرزند گیمرشان به ملاقات شما می‌آیند، مفید باشند.

 • سازگاری با ابزارهای اضافی

کار اشتباهی نخواهید کرد اگر خود را به آپشن‌‌های موجود در یک صندلی محدود نکنید. بسیاری از کسانی که یک صندلی راحت را خریداری کرده‌اند، بعدها به فکر خرید یک پایه برای موس‌شان می‌افتند. سازنده‌های بزرگ مانند DXRacer به ایده‌های احتمالی مشتریان خود فکر کرده‌اند و می‌توانید کالاهای جانبی مخلتفی را از آنان خریداری کنید. به‌هرحال، اگر یک صندلی چرمی با قیمت بالا بخرید که جزو صندلی‌های گیمینگ نیست، احتمالاً ناامید خواهید شد زیرا در ارتقا و خرید وسایل اضافی برای آن به دردسر خواهید افتاد.

صندلی-گیمینگ-امپرور-2000
امپرور ۲۰۰۰، فراتز از یک صندلی…

چند نکته‌ی مهم که نباید از قلم بیندازید:

 • اگر قصد دارید که یک صندلی کلاسیک اداری دارای چرخ خریداری کنید، مطمئن شوید که طراحیش بادوام است. استحکام پایه‌ی صندلی در اینجا مورد کلیدی است، چرا که سیستم هیدرولیک یک صندلی ارزان ممکن است به‌آسانی بشکند. در این حالت به‌سختی خواهید توانست از وارانتی محصول (یا گارانتی در بعضی وسایل) خود بهره‌ای ببرید. چرخ‌های صندلی را با لاستیک بپوشانید تا از خراش انداختن برروی کف جلوگیری کنید (به خصوص کف چوبی) و هم‌چنین از صدای آزاردهنده چرخ‌ها در خال غلت خوردن در امان بمانید.
 • سطح قطعات صندلی باید نم‌گیر (ضد تعریق) باشند. با بازی‌کردن برای ساعات طولانی بر روی چرم مصنوعی، احساس خواهید کرد که به صندلی چسبیده‎‌اید.
 • صندلی باید بالش زیرسری داشته باشد تا از استراحت مهره‌های گردن اطمینان حاصل شود. این گفته برای بالش کمر نیز صدق می‌کند. بالش‌های مبل‌تان ممکن است مناسب نباشند، البته سازندگان بالش‌های مخصوصی از جنس کشسان را برای صندلی‌های‌شان طراحی می‌کنند.
 • هنگام انتخاب صندلی، هدف‌ها و نیازهای‌تان را به یاد داشته باشید. اگر بی‌هدف نشستن (یا دراز‌ کشیدن) به کار شما نمی‌آید، پس صندلی‌های دارای ساختار نرم نیز به درد شما نمی‌خورند. صندلی‌هایی که پشت شما را پشتیبانی کنند مناسب‌تر هستند. صندلی‌های گیمینگ به شکل تخت پادشاهی مانند مدل‌های X Rocke به طور مستقیم در مقابل نمایشگر قرار می‌گیرند و در نتیجه نخواهید توانست به‌آسانی آن‌ها را به عقب و جلو حرکت دهید.
5-types-of-gaming-chairs-infographic
5 نوع صندلی گیمینگ

ویژگی‌هایی که باید در نظر بگیرید (به‌خصوص در صندلی‌های PC گیمینگ) :

 • ارتفاع

صندلی گیمینگی با ارتفاع قابل تنظیم را انتخاب کنید. در حالت ایده‌آل، باید بتوانید بدون بلند شدن از صندلی، ارتفاع آن را تغییر دهید (ترجیحاً با یک بالابر گازی). مختصصان سلامتی پیشنهاد می‌کنند که ارتفاع صندلی شما در حدی باشد که پاهای‌تان تخت برروی زمین باشد.

 • تکیه‌گاه

بعضی از تکیه‌گاه‌ها می‌توانند رو به جلو یا عقب و بالا یا پایین تنظیم شوند تا شما راحت‌تر بنشینید.

 • گودی صندلی

این مورد به فاصله‌ی بین جلوی صندلی تا تکیه‌گاه پشت اشاره دارد. اگر گودی صندلی برای یک فرد ریز اندام بیش از حد باشد، آن فرد به‌آسانی نخواهد توانست از تکیه‌گاه پشت صندلی بهره ببرد؛ ولی اگر صندلی به اندازه‌ی کافی برای فردی درشت اندام گود نباشد، صندلی پشتیبانی کافی را برای ران آن فرد به عمل نخواهد آورد. صندلی هم‌چنین باید به اندازه‌ی کافی عریض باشد تا بدن شما را در هنگام نشستن در خود جا دهد.

 • دسته‌ی صندلی

نیاز داشتن به دسته‌ی صندلی به انتخاب شخصی شما برمی‌گردد و به این بستگی دارد که معمولاً از صندلی خود برای چه کاری (مثلاً کار با رایانه) استفاده می‌کنید. بعضی از صندلی‌ها دارای دسته‌ی صندلی با سطح نرم بالشتک مانند هستند که به کاهش درد ساعد و آرنج کمک می‌کند.

 • پایه و قابلیت حرکت

یک پایه با پنج چرخ شما را مطمئن می‌کند که پایدار است و اگر دوست دارید که در حال نشستن برروی صندلی‌تان آن را حرکت دهید و یا بچرخید، یک صندلی چرخان که چرخ دارد، بخرید.

gaming-chair
راحت و در عین حال، زیبا!

نتیجه‌گیری

انتخاب صندلی گیمینگ مناسب به سلامتی شما کمک‌ می‌کند و هم‌چنین راحتی را در حال نشستن برای‌تان به ارمغان می‌آورد. هرچند که بسیاری از موارد لازم قبل از خرید یک صندلی را برای‌تان پوشش داده‌ایم، اما حتماً قبل از خرید صندلی، آن را امتحان کنید. دیدن کی بود مانند نشستن!

می‌توانید برای خرید صندلی مناسب خودتان به وب‌سایت گروه تخت جمشید مراجعه کنید.

 

منابع: با تغییر از Gadget-Reviews و Build-Gaming-Computers

 

اگر نظر و سوالی دارید، از بخش مشکلات با ما در میان بگذارید. یادتان نرود از دکمه های پایین مطلب، این پست را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید.

 • 0نوشته ها
 • 84دیدگاه ها
به تکنولوژی، بازی‌های ویدئویی و نویسندگی علاقه‌مندم. در حال حاضر مدیریت وب‌سایت تک‌سرا را بر عهده دارم.

دیدگاه (1)

  کاوه
  فروردین ۲۴, ۱۳۹۷-۲:۴۵ ب.ظ

  خسته نباشید شما که اینقدر خوب توضیح دادی ای کاش واسه خرید این ۵ مدل هم جایی که بشه خرید رو میگفتی چون هرچی میگردم فقط یک مدل از صندلی ها موجوده در بازار ممنون

   هژیر امیری
   فروردین ۲۴, ۱۳۹۷-۳:۲۷ ب.ظ

   مشکل از بازار ایرانه که فقط یک نوع از این صندلی‌ها برای فروش هست. برای بقیه‌ی صندلی‌ها می‌تونید از فروشگاه‌های خارج کشور چون آمازون، علی بابا اکسپرس و … اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *